Czerwiec 2019

Art. 15e w kontekście decyzji APA

| 2019-06-28T12:09:08+00:00 28 czerwca 2019|Wyroki i interpretacje, Zmiany w prawie|Tagi: , , , , |

W ramach jednego z wpisów wskazywaliśmy, na podstawie interpelacji poselskiej, że jeśli podatnik jest w trakcie zawierania uprzedniego porozumienia cenowego (APA), ale decyzja nie została jeszcze wydana, to ma on obowiązek zastosować ograniczenia w zaliczaniu do KUP, wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Dopiero po wydaniu decyzji w zakresie APA podatnik może skorzystać z możliwości złożenia korekty zeznania rocznego. [...]

Utrata statusu PGK a dokumentacja cen transferowych – musi być czy nie?

| 2019-06-17T11:55:12+00:00 17 czerwca 2019|Obowiązki dokumentacyjne w Polsce|Tagi: , , , , , , , , |

Znowelizowane przepisy w zakresie funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych budzą wiele wątpliwości w zakresie tego, czy podatnicy muszą sporządzać dokumentacje cen transferowych w momencie utracenia statusu podatkowej grupy kapitałowej, za okres jej funkcjonowania. Podatkowa grupa kapitałowa stanowi specjalną instytucję prawa podatkowego zdefiniowaną w Ustawie o CIT, stworzoną z myślą o podmiotach [...]

Brak pisemnej umowy regulującej współpracę pomiędzy podmiotami powiązanymi – czy organy mogą to kwestionować?

| 2019-06-06T15:36:25+00:00 6 czerwca 2019|Obowiązki dokumentacyjne w Polsce, Wyroki i interpretacje|Tagi: , , |

Wielu podatników zastanawia się, czy dokumentacja cen transferowych bez załączonej do niej pisemnej umowy regulującej współpracę z podmiotem powiązanym, może być uznana przez organy podatkowe za niekompletną. Wątpliwości te są o tyle zasadne, że od 2017 roku, zgodnie z art. 9a ust 2b pkt 5 lit. a) Ustawy o CIT „dokumentacja [...]