Luty 2021

Korekta cen transferowych a korekta cen transferowych – w czym tkwi różnica?

|2021-02-08T16:04:54+01:008 lutego 2021|Wyroki i interpretacje|Tagi: , , , , |

Pojęcie korekty cen transferowych zdefiniowane zostało w przepisach dopiero w 2019 r., chociaż z terminem tym podatnicy są zaznajomieni już od lat. Mimo iż w zamyśle zdefiniowanie pojęcia korekty cen transferowych miało ułatwić podatnikom sposób ich identyfikacji i rozliczania, w praktyce zrodziło więcej pytań niż odpowiedzi. Trywialnym zdaje się [...]

Sierpień 2020

Powiązanie niejedno ma imię

|2020-08-27T11:42:07+01:0027 sierpnia 2020|Uncategorized, Wyroki i interpretacje|Tagi: , , |

Pierwszym krokiem przy określeniu obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych jest stwierdzenie, czy dane podmioty są powiązane. Decyzja ta determinuje z kolei szereg kolejnych czynności w celu spełnienia obowiązków wynikających z przepisów dotyczących transakcji z podmiotami powiązanymi. Co jednak, jeżeli definicji powiązań podmiotów jest więcej niż jedna? Okazuje się, [...]

Nieodpłatne poręczenie a oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych – uchylenie negatywnej interpretacji

|2020-08-04T09:54:38+01:004 sierpnia 2020|Wyroki i interpretacje|Tagi: , , |

Jak opisywaliśmy w jednym z naszych wpisów, ostatnimi czasy ukazały się negatywne interpretacje indywidualne, odnoszące się do nieodpłatnych poręczeń oraz możliwości złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z tymi interpretacjami w sytuacji, w której podatnik otrzyma nieodpłatne poręczenie i rozpozna, na cele podatkowe, przychód z tytułu nieodpłatnych [...]

Lipiec 2020

Korekta rentowności a działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

|2020-07-29T09:46:13+01:0029 lipca 2020|Wokół organów podatkowych, Wyroki i interpretacje|Tagi: , , , |

W interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2020 roku,  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.139.2020.2.BG[1]) uznał, że płatność otrzymana przez spółkę z tytułu skorygowania poziomu rentowności na transakcji sprzedaży wyrobów gotowych wytworzonych w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE), nie stanowi przychodu strefowego podlegającego zwolnieniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy [...]

Czy koszty przypisane oddziałowi przez spółkę matkę podlegają ograniczeniom wynikającym z art. 15e ust. 1 CIT?

|2020-07-30T15:35:11+01:0015 lipca 2020|Obowiązki dokumentacyjne w Polsce|Tagi: , |

Przed powyższym pytaniem został postawiony Dyrektor KIS we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (sygnatura interpretacji 0114-KDIP2-2.4010.474.2019.3.RK). Wnioskodawca w omawianej sprawie jest belgijskim rezydentem podatkowym, który realizuje roboty budowlane na terytorium Polski za pośrednictwem oddziału. Wnioskodawca planuje alokować do oddziału m.in. swoje wewnętrzne koszty zarządzania oraz ogólne koszty administracyjne. Jak [...]