Czerwiec 2020

Własność prawna i ekonomiczna aktywów niematerialnych pod lupą sądów administracyjnych

|2020-06-23T12:34:54+01:0023 czerwca 2020|Wokół organów podatkowych, Wyroki i interpretacje|Tagi: , , , , , , |

Podmioty powiązane w ramach grup kapitałowych dokonują różnego rodzaju transferów aktywów niematerialnych, które skutkują nawiązywaniem dalszej współpracy w zakresie umów licencyjnych. Przepływy te nie zawsze są analizowane przez grupy kapitałowe w kontekście własności prawnej i ekonomicznej takich aktywów. Podatnicy powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na to zagadnienie, ponieważ od jakiegoś [...]

Czerwiec 2019

Art. 15e w kontekście decyzji APA

|2019-06-28T12:09:08+01:0028 czerwca 2019|Wyroki i interpretacje, Zmiany w prawie|Tagi: , , , , |

W ramach jednego z wpisów wskazywaliśmy, na podstawie interpelacji poselskiej, że jeśli podatnik jest w trakcie zawierania uprzedniego porozumienia cenowego (APA), ale decyzja nie została jeszcze wydana, to ma on obowiązek zastosować ograniczenia w zaliczaniu do KUP, wynikające z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Dopiero po wydaniu decyzji w zakresie APA podatnik może skorzystać z możliwości złożenia korekty zeznania rocznego. [...]

Listopad 2018

Czy podatnicy zapłacą za opieszałość MF?

|2018-11-29T16:14:46+01:0029 listopada 2018|Obowiązki dokumentacyjne w Polsce, Zmiany w prawie|Tagi: , , |

W dniu 26 listopada br. Minister Finansów (MF) opublikował odpowiedź na interpelację poselską, w ramach której grupa posłów wystosowała do Ministra pytania dotyczące tzw. uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego (uAPA). Docelowo, procedura ta ma umożliwiać podatnikom wyłączenie ograniczeń z art. 15e ustawy o CIT w zaliczaniu do KUP kosztów usług [...]

Maj 2018

Czy opłaty licencyjne podlegają limitowi zaliczania do kosztów uzyskania przychodów?

|2018-05-14T09:33:28+01:0014 maja 2018|Wyroki i interpretacje, Zmiany w prawie|Tagi: , , , |

Jak wspominaliśmy w jednym z ostatnich wpisów, MF opublikowało wyjaśnienia w zakresie ograniczenia w odliczaniu kosztów nabywanych usług od podmiotów powiązanych. Jedną z wątpliwości podatników jest ustalenie w jaki sposób interpretować koszt związany bezpośrednio z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi. W wyjaśnieniach MF wskazało, że są to koszty, [...]

Ograniczenia w odliczaniu kosztów nabywanych usług od podmiotów powiązanych – wyjaśnienia MF

|2018-05-07T12:03:16+01:007 maja 2018|Obowiązki dokumentacyjne w Polsce, Wokół organów podatkowych, Wydarzenia, Zmiany w prawie|Tagi: , , , |

23 kwietnia 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w zakresie obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. art. 15e ustawy CIT dotyczącego ograniczeń w obliczalności jako koszt podatkowy (KUP) wydatków ponoszonych przez podatnika na nabycie określonych rodzajów usług i praw od podmiotów powiązanych. Wprowadzone regulacje z uwagi na krótki okres obowiązywania [...]